Alkoholio poveikis kūnui ir smegenims: šokiruojantys faktai

Remiantis žymaus Brightono psichiatro ir farmakologo Deivido Nutto tyrimais, alkoholis yra pati kenksmingiausia narkotinė medžiaga žmogaus organizmui. Kenksmingesnė už heroiną, LSD ir kitus narkotikus. Kaip alkoholis veikia mūsų organizmą? Ar verta rūpintis dėl jo vartojimo?

Alkoholio vartojimas

Ar kada nors susimąstėte, kiek daug žmonių vartoja alkoholį?

Remiantis Amerikos kovos su alkoholizmu instituto duomenimis 87% žmonių (18m. ir vyresni) yra bandę vartoti alkoholį. 71% vartojo alkoholį per pastaruosius metus, o 56% vartojo pastarąjį mėnesį. Taigi kas antras žmogus periodiškai vartoja alkoholį.

Pasvėrus visą kenksmingą alkoholio poveikį jį vartojančiam žmogui ir aplinkiniams, moksliškai įrodyta, kad alkoholis yra pats kenksmingiausias narkotikas pasaulyje. Jis kenkia labiau už heroiną, kokainą, marihuaną ir medamfetaminą. Kodėl? Pirmiausia, dėl jo vartojimo kiekių. Alkoholis populiaresnis ir prieinamesnis už bet kurią kitą narkotinę medžiagą.

DavidNuttskale

Šie tyrimų duomenys buvo gauti žymaus Brightono psichiatro ir farmakologo Deivido Nutto, tyrusio įvairių narkotinių medžiagų poveikį mūsų organizmui.

Mes pripratome prie alkoholio ir tai gąsdina.

Bauginantys žinių reportažai praneša apie įvairius nusikaltimus, kuriuos įvykdo alkoholiu apsvaigę asmenys, tačiau, regis į tai neatkreipiama pakankamai dėmesio. Kasmet apsvaigę vairuotojai sukelia daugybę tragiškų eismo įvykių, kas dar turi nutikti, kad būtų atkreiptas dėmesys?

2015statistika

Deja, vis dar suvokime alkoholį kaip savaime suprantamą linksmybių palydovą, tačiau dažnai pamirštam, kad ydingas jo poveikis organizmui neapsiriboja vien išgertuvių metu susipynusiu liežuviu ar rytiniu galvos skausmu.

Kaip alkoholis veikia kūną?

Maždaug 20% suvartoto alkoholio pasisavinama per skrandį. Likę 80% keliauja į plonąją žarną. Alkoholio įsisavinimo greitis labiausiai priklauso nuo jo koncentracijos vartojamame produkte. Kuo koncentracija didesnė, tuo greičiau apsvaigstama. Pavyzdžiui degtinė yra įsisavinama žymiai greičiau negu alus. Alkoholio vartojimas esant pilnam skrandžiui sulėtina jo įsisavinimą bei prailgina girtumo pojūčio atsiradimo laiką.

Po to, kai alkoholis įsisavinamas pro skrandį ir plonąją žarną, jis patenka į kraujotaką bei yra išnešiojamas per visą kūną. Tuo metu mūsų organizmas iš paskutiniųjų stengiasi jį pašalinti.

Maždaug 10% suvartoto alkoholio pasišalina per inkstus ir plaučius. Būtent dėl to alkotesteriais įmanoma išmatuoti promilių kiekį organizme.

Su 90% organizme likusio alkoholio tvarkosi kepenys. Mūsų kepenys yra būtent tas organas, kuriam alkoholio vartojimas sukelia daugiausiai žalos. Štai dvi pagrindinės priežastys, kodėl alkoholio vartojimas yra toks pražūtingas kepenims:

  1. Oksidacinis stresas. Bandant pašalinti alkoholį iš organizmo, kepenyse vyksta įvairios cheminės reakcijos, kepenų ląstelės atakuojamos laisvųjų radikalų, tai sukelia negrįžtamus pakitimus. Kepenims iš paskutiniųjų bandant išsivalyti nuo nuodingo alkoholio poveikio prasideda uždegiminiai procesai.
  2. Toksinai žarnyno bakterijose. Alkoholis gali pažeisti žarnyną, dėl to žarnyno bakterijos patenka į kepenis ir sukelia uždegimą.

Alkoholinis efektas atsiranda ne iš karto, o po kurio vartojimo laiko. Jis atsiranda tada, kai suvartojamas alkoholio kiekis yra didesnis negu organizmo galimybės jį pašalinti.

Alkoholio poveikis smegenims

Susipynęs liežuvis, susipynusios kojos bei atminties netekimas – tai alkoholio poveikio smegenims simptomai. Žmonės, kurie dažnai vartoja alkoholį, ima prasčiau orientuotis aplinkoje, prasideda problemos su koordinacija, balansu ir sveiku protu. Būtent dėl sulėtėjusios reakcijos pavartojus yra draudžiama valdyti transporto priemones.

Bauginantis alkoholio poveikis smegenims yra tas, jog jis smegenyse jis keičia neurotransmiterių lygį – šiuos medžiagos perduoda neuronų impulsus į raumenį audinį. Neurotransmiteriai yra atsakingi už išorinių dirgiklių (emocijų, elgesio) apdirbimą. Šios medžiagos arba sužadina elektrinį aktyvumą smegenyse arba jį slopina. Dažniausiai alkoholis sustiprina „stabdantį“ efektą, dėl šios priežasties apsvaigusių žmonių kalba ir judesiai sulėtėja.

Kaip sumažinti neigiamą alkoholio poveikį?

Labai paprastai, reikia visiškai nustoti vartoti alkoholį. Deja mūsų visuomenėje, alkoholis yra labai įsišaknijęs. Be jo nesuprantame linksmybių, galima sakyti užstalėse auginame savo vaikus, kurie alkoholio vartojimą supranta kaip normą. Svetingas šeimininkas visada pastatys butelį ant stalo, tačiau juk tai butelis gryniausių nuodų! Atsisakyti nemandagu? Iš Vladimiro Ždanovo straipsnio:

 „Kas mūsų vaikus stumia prie alkoholinio lovio? Stumia tie, kurie mandagiai geria per šventes. Visiems tiems, kurie labai nori gerti šampaną per šventes, aš sakau: ar jūs norite, kad jūsų vaikai gertų ir prasigertų? Atsiliepia: kodėl jūs taip keliate klausimą? Aš noriu, kad gertų ir neprasigertų. Nėra garantijos, kad jūsų vaikas gers ir neprasigers. Jeigu jūs turite garantiją, tai jums auksinis paminklas ir Nobelio premija. Tai juk narkotikas. Kiekvienas nusigeria, tik skirtingu greičiu. Kas greičiau, kas lėčiau, bet visi kvailėja, visi degraduoja. Tiesiog skirtingu greičiu eina link kapo, štai ir viskas.“