Esu chirurgas, visa gyvenimą operuoju pacientus. Ir aš mačiau tai, ko paprasti žmonės nemato. Žmogus neturi tokio organo, kuris nenukenčia nuo alkoholio vartojimo – viso, nesvarbu, ar tai degtinė, vynas arba alus.
Vis dėlto, labiausiai nukenčia smegenys. Nes ten alkoholio koncentracija yra maksimali. Jei mes paimtume alkoholio koncentracijos vienetą kraujyje, kepenyse ji yra 1,45, o smegenyse, – 1,75.
Nesiruošiu išsamiai apibūdinti baisų vaizdą „susiraukšlėjusių smegenų” (daugumos tiesiog išgeriančių žmonių skrodimo metu matyti: smegenys suraukšlėtos, smarkiai sumažintos apimties, smegenų dangalai patine, kraujagyslės išsiplėtusios, o smegenų raukšlelės tiesiog išlygintos), bet subtilesnis tyrimas, pasirodo, kad nervinių ląstelių pokyčiai taip pat smarkūs, kaip tais atvejais kai yra apsinuodijama labai stipriais nuodais.
Šie pokyčiai yra negrįžtami. Kas neišvengiamai paveikia psichinę veiklą. Labiausiai pažeidžiamos pačios aukščiausios smegenų funkcijos, o žemosios- primityviosios refleksinės išlieka ilgiau.
Smegenų pažeidimą alkoholiu galima palyginti su kaukolės traumomis. Per smegenų sukrėtimą, kai net mikroskopiniais tyrimais nėra aptikta jokių dangalo ar smegenų kraujagyslių pokyčių – kliniškai mes nustatėme sąmonės netekimą tam tikrą laiką nuo kelių minučių iki kelių valandų, o vėliau – stiprų galvos skausmą.
Jeigu po galvos smegenų traumos, smegenų medžiagoje ar jų dangale aptinkama bent mažas kraujavimo taškas arba nekrozė – mes kalbame apie smegenų traumą (smegenų sukrėtimą). Šiuo atveju, sąmonės netekimas dažnai trunka daug valandų ir išsiskiria tam tikrų nervų, kartais visos nervų grupės funkcijos pažeidimu. Po šių – įkyrūs galvos skausmai, o ilgainiui ir ankstyvoji hipertenzija.
Pokyčius vartojančių alkoholį žmonių smegenyse, negalima įvertinti kitaip, kaip tik stambiais anatominiais pokyčiais, kurie veda prie atskirų smegenų funkcijų atrofavimo ir iškritimo, ir visos centrinės nervų sistemos veiklos pablogėjimo.
© iš F.G. Uglovo knygos „Teisybė ir melas apie leidžiamus narkotikus”
Fiodoras Uglovas (1904 – 2008) buvo žymus Rusijos profesorius, chirurgas, rašytojas bei visuomenės veikėjas, 1994 metais įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip vyriausias pasaulyje praktikuojantis chirurgas.